Om oss

Expeditionens öppettider
Expeditionen håller öppet när vi har aktivitet i huset.

Medlemsserveringens öppettider
På Södergården kan du i hemtrevlig miljö dricka kaffe med bröd. Medlemsserveringen håller öppet när vi har aktivitet i huset.
Måndag-torsdag kl 9-19.30
Fredag kl 9-13.30

Södergården är en ideell förening och en hemgård.

Södergården är en ideell förening och en hemgård.
Du kan bli medlem i Föreningen Södergården och stödja vår verksamhet samt få rabatt på aktiviteter och i kaffeserveringen. Medlemskapet kostar 100 kr per kalenderår och kan betalas till expeditionen, bankgiro 739 – 8373 eller Swish 123 363 51 90. Märk betalningen med MEDLEM namn, personnummer, mejl, mobilnummer och adress.


Kontaktuppgifter

Telefon: 08-643 66 89

e-post: info@sodergarden.org
www.facebook.com/sodergarden/
Instagram: fsodergarden

Postadress:
Södergården
Götgatan 37
116 21 Stockholm

Bankgiro: 739-8373
Swish: 123 363 51 90


Vi som arbetar här

Lisa Rosén,  verksamhetsledare
lisa@sodergarden.org

Elin Unnerman, kursansvarig, sjukskriven
elin@sodergarden.org

Rosa Velasquez Munoz, ekonomibiträde, kök och servering

Katarina Ekman, lokalansvarig
katarina@sodergarden.org

Ellen Landberg, projekt och vävklubb
ellen@sodergarden.org

Annica Grahn Seton, verksamhetsutvecklare & ansvarig för ungdomsverksamhet
annica@sodergarden.org

Jenny Dahlqvist, ansvarig för Spektrum
spektrum@sodergarden.org

Peter Edström, vaktmästare
peter@sodergarden.org


Vill du veta mer om oss och vår historia? Klicka HÄR eller titta på filmen om Södergården.


Södermalms stadsdelsförvaltning
K
ulturförvaltningen, Stockholms stad
Gålöstiftelsen
S
tiftelsen Kronprinsessan Margaretas Minnesfond
S
tiftelsen Karin och Ernst August Bångs minne
B
A Danelii stiftelse
W
elcome House medfinansieras av Europeiska unionen


På uppdrag av Hälso- och sjukvårdsförvaltningen ansvarar Akademiskt Primärvårdscentrum för rekrytering och kvalitetssäkring av aktivitetsarrangörer. Det betyder att vi är utbildade och certifierade och kan ta emot personer med ett FaR, Fysisk Aktivitet på Recept.